Dagbok for skolesøgningen
AIN/K-18480.510.01/F/Fa/L0001: Holkestad/Skånland/Underås, 1899-1915
På Digitalarkivet.no kan du se mange digitaliserte skoleprotokoller fra Nordland. Her noterte lærerne elevenes fravær og karakterer. Protokollene ble så gjennomgått ved tilsyn av skolebestyrelsen, eller ved eksamen. Lærerne har ofte signert nederst på siden i protokollen – på den måten kan vi også få en oversikt over hvem som har undervist hvor og når. Mesteparten av informasjonen i protokollene handler om elevene, men innimellom får vi glimt av lærernes egen hverdag.
En lærerinne i Steigen
Johanna Olsen underviste i Steigen fra rundt 1899 til 1923. I margen av protokollene hun førte over sine elever, finner vi flere slike små glimt fra lærer-livet tidlig på 1900-tallet.
Johanna Olsens signatur: "Den 3dje juni 1916. Johanna Olsen".
AIN/K-18480.510.01/F/Fa/L0001: Holkestad/Skånland/Underås, 1899-1915
Spare penger eller følge skoleloven?
Den gangen Johanna Olsen underviste, var det fremdeles slik at barna måtte vurderes som utlærte nok for å flyttes opp et skoletrinn. På mindre skoler var det kanskje bare en eller to klasser, mens på større kunne det være tre, fire eller flere. Samtidig var det slik at skoleloven bestente hvor mange timer med undervisning man skulle ha på skolen basert på antallet elever.
Dessverre for skolestyrene, fikk lærerne også betalt etter antallet timer de holdt undervisning, og da var det om å gjøre å holde timetallet lavt om det skulle spares penger. Ved Johanna Olsens skole var det tydeligvis for mange barn i nederste avdeling, og for å unngå å måtte lønne Johanna i to ekstra uker, la skolestyret i 1905 press på for å få flyttet opp fire av barna til en høyere klasse for å spare penger. Man aner kanskje en viss misnøye hos lærerinne Olsen:
Nr. 1, 2, 3 og 12 blev opflytede om nytaar 1905, da skolestyret tilraadede dette for at undgaa at lade kredsen faa 2 skoleuger forøget skoletid, skjøndt kredsen havde ret til at faa det. Barneantallet var over 35 i begge afdelinger til sammen. Se skoleloven.
AIN/K-18480.510.01/F/Fa/L0001: Holkestad/Skånland/Underås, 1899-1915
Meldingsutveksling mellom skole og hjem i 1907
Oppflytting av elever var et administrativt problem, men kunne også være en kilde til konflikter mellom skole og hjem. En innføring i 1907 forteller at en mor har tvunget igjennom oppflytting av sitt barn, siden hun VET at læreren som underviser de eldre elevene kommer til å ta imot hennes barn uansett hva Johanna Olsen måtte mene:
Kontakt mellom skole og hjem gikk ikke alltid på skinner den gangen heller.
AIN/K-18480.510.01/F/Fa/L0001: Holkestad/Skånland/Underås, 1899-1915
Aarsprøve 31te mai. Ingen tilstede hverken af tilsynsudvalg eller forældre. Nr. 1, 2, 3 og 4 overflyttes til 2den afdeling. Nr. 7 overflyttet paa moderens befaling, hun siger hun ved vist læreren tar imod hende selv om jeg ikke overflytter hende. Nr. 5 kan endda ikke alle bog-staverne.
Skolebarn på tidlig 1900-tall ble også syke, skulket – eller hadde kanskje bedre ting å ta seg til enn å sitte på skolebenken? Men et for stort fravær kan gå ut over undervisningen, slik som i 1902, da håndarbeidsundervisningen måtte avlyses på grunn av dårlig oppmøte:
Paa Underaas skulde være 2 ugers haandgjerning, men da der ikke mødte et tilstrækkeligt antal elever maatte den anden uge sløifes.
Dårlig vær og kalde klasserom
Barnas fravær er notert gjennom hele protokollen, men innimellom finner vi også merknader om lærernes fravær. Var læreren borte en dag, var det også vanlig at den tapte undervisningen ble tjent inn igjen ved å ha en ekstra undervisningsdag mot slutten av semesteret. Fravær hos lærere kunne (som i dag) skyldes ting som sykdom, nødvendige reiser og begravelser - eller rett og slett dårlig vær:
10de og 11te juni blev forsømt fordi været var stygt, og lærerinden ikke kunde faa skyss.
Dårlig vær gjorde det vanskelig for lærerinne Johanna Olsen å komme seg på jobb.
AIN/K-18480.510.01/F/Fa/L0001: Holkestad/Skånland/Underås, 1899-1915
Været kunne også føre til at skolehuset ble for kaldt til å kunne ha undervisning der. Selv om de fleste skolehus hadde vedovn, hjalp ikke det stort om det ikke var ved til å fyre med:
3 skoledage forsømt, grunden: manglet brændsel.
Om du vil se protokollen Johanna Olsen førte som lærer, finner du den i digitalisert utgave her: Digitalarkivet.no.
Flere digitaliserte skoleprotokoller finner du også hos digitalarkivet: Skannede arkiver på digitalarkivet.no.